Blog

TELEFON EKRAN KIRILMALARI

Cep telefonunda ekran dediğimiz şey aslında işlevlerine göre üç seviyeye ayırabileceğimiz birkaç katmandan oluşuyor.

İlk üst katman, çarpmalara ve çizilmelere karşı korumadan sorumludur.

Önem açısından bir sonraki katman dokunmatik ekrandır.

 Son katman LCD ekrandan oluşur.

Ekran Koruması

Öncelikle bazı tavsiyeler, alışılmış kullanımdan ve önlenemeyen kazalardan kaynaklanan zararları en aza indirmenize yardımcı olabilir.

1.- Koruyucu bir tabaka ile ekranı çizilmelere karşı koruyun. Plastik bir koruyucu, telefonu cebimizde tutarsak, anahtar gibi diğer nesnelerle sürtünmeyi önler. 
2.- Bir kapak kullanın. Genellikle bir arka kapak ve koruyucu ekran kapağından oluşurlar. 
3.- Tam kapak kullanmak istemiyorsanız, darbe anında arka kamerayı koruyacak bir arka kapak kullanmak mümkündür. Bu tip açık kasa, küçük damlaların neden olduğu darbelerin çoğunda onu koruyacak bir yan çıkıntıya sahip olarak ekranı da korur.
4.- Çizilmemeleri için kullandığımız temizlik araçlarına, kağıtlarına ve bezlerine dikkat ediniz. Mikrofiber bez kullanılması da önerilir.
5.- Küpe kullanıyorsanız telefonda konuşmak için kulaklık kullanın.

Kırık Ekran

Ancak ne kadar önlem alırsak alalım kendimizi bozuk bir cep telefonu ile bulabiliriz. Görüntüyü net görüyorsak ve dokunmatik ekran çalışıyorsa koruma katmanında bir kırılma ile karşı karşıyayız demektir. Bu durumda, doğru çalıştığı için ekranı değiştirmenin faydalı olup olmadığını değerlendirmeliyiz. Ancak dokunmatik ekran çalışmıyorsa ekran net bir şekilde görülebiliyorsa, kırık camın değiştirilmesi gerekecektir. Görüntüleme arızası durumunda veya ekran düzgün görüntülenemiyorsa (tamamen veya kısmen) LCD ekranın değiştirilmesi gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir